HOME > THE GYSS EXPERIENCE > Co-Curricular Activities > Clubs & Societies > Infocomm Club

Infocomm Club

About Us

Completed Smart Home.jpg
GYSS Infocomm Club is part of the school outreach programme by the Infocomm Media Development Authority (IMDA) which aims to excite students about Infocomm in a fun and meaningful way by

  • learning new Infocomm skills through the ICT Learning Roadmap, a structured learning programme that imparts knowledge based on application development, data analytics, cybersecurity, and robotics,
  • taking part in various competitions and events organized by the IMDA. 

Key Activities

To provide platforms for members

(1) to develop the 21st Century Competencies,

(2) to be exposed to and be connected with the vast changing ICT landscape, broadening and deepening their Information and Communication Technology (ICT) skills, through a variety of training,

(3) to contribute their services to the school and community

Smart Home.jpg

Courses and training during weekly sessions:

(1)  Scratch Animation

(2)  Coding -  Robotics, Mbots, and Drones

(3)  Photoshop

(4)  Ad hoc IT-skill training


2nd position winners.jpeg
3rd postion for MakeX SG 2019.JPG


Competitions participated

(1)  Singapore Games Creation Competition organised Nanyang Polytechnic

(2)  NEmation 2019

(3)  Drone Odyssey Challenge organised by the Singapore Science Centre

(4)  MakeX SG 2019 Robotics Competition

Preparation for MakeX SG 2019.JPG

Achievement

First runner-up in the Drone Odyssey Challenge 2019

Second runner-up in the MakeX SG 2019 Robotics Competition


VIA (Values in Action)

Worked with Fei Yue Community Services to carry out the ILP (Intergeneration Learning Programme – as part of the National Silver Academy, initiated and supported by C3A) to conduct ‘‘Essential Guide to Cloud Computing” 

Supported the Sec 1 Cohort ICT Lesson on micro:bits

CCA Schedule

  • Every Thursday 330 pm to 6 pm

Teachers-in-charge

Mrs Ling-Seet Soo Huay, Mr Kok Woon Poh


Student Leaders:       

Chairperson                   :    Javier Toh (4E1)      

 

Vice-chairperson           :    Re’anne Chua (4E1), Ryan Daniel Pow (4E2)

 

Committee Members    :    Sim Zhi Ren Tenzin (3E1),Lee Kwong Yun Ian (3E1), Feng Cuiman (3N1)